Legalább egy tucat országban van jelen az afrikai kontinensen Putyin elit zsoldoscsapata, a Wagner. Az orosz elnök egykori séfje által vezetett alakulat azonban szabályos háborút vív az aranyban és más drágakövekben gazdag Közép-afrikai Köztársaságban, a helyiek elmondása szerint tulajdonképpen már az egész országot ellenőrzi, ám vannak még lázadók, akik az oroszokat és a jelenlegi elnököt is ki szeretnék ebrudalni az országból. Ha Ukrajnában vereség van, Putyin még mindig vigasztalódhat az afrikai sikerekkel. De vajon a Szaharától délre győzhetnek az oroszok?
Már szinte az egész ország orosz megszállás alatt áll
A The Guardian beszámolója szerint A Wagner-egységek súlyos veszteségeket szenvednek a Közép-afrikai Köztársaságban a lázadókkal vívott küzdelemben. A szubszaharai Afrikában ez az állam az egyik legfontosabb orosz “támaszpont”, pláne, hogy ásványkincsekben, különösen aranyban és gyémántban gazdag. 2018 óta állomásozik itt több mint 1.000 orosz katona.
Januárban az Egyesült Államok kormány a Wagnert nemzetközi bűnszervezetnek minősítette, az országba azonban maga az elnök, Faustin-Archange Touadéra hívta be őket. Ők pedig védik is a rezsimet kitermelési koncessziókért cserébe.
A harcok két hete értek intenzívebb szakaszba, amikor a kameruni, a csádi és a szudáni határnál is kemény összecsapások zajlottak az oroszok és a lázadók között. Utóbbi esetben legalább 17 orosz Wagner-harcos halt meg, állítják a lázadók.
- Ez is érdekelhet: Verseny Afrikáért: Visszatérnek a gyarmati idők?
Telefonon az egyik lázadó szervezet, a Koalíció Hazafiak a Változásért egyik magasrangú vezetője úgy fogalmazott, hogy csapdába csalták az oroszokat és sok járművet zsákmányoltak tőlük. Érdekesség, hogy a kormánycsapatok nem csatlakoztak e harchoz. A lázadóvezér szerint egyébként “az oroszok bevették az egész országot. Mindenhol ott vannak: őrzik a határokat, és mindenhol látják őket, ahol [értékes] erőforrások vannak. Ellopták az összes erőforrásunkat”, mondta keserűen.
Hálás helyiek, a felirat Merci Wagner (Köszönjük, Wagner!):
A világ egyik aranyban leggazdagabb állama
A Közép-afrikai Köztársaság a világ egyik legszegényebb országa, a kormány kezd kifogyni a pénzből, ezért nem is fizeti a Wagnert. Ehelyett koncessziókat ad nekik, de a magánhadsereg így sem képes ellenőrizni az összes bányát, sok helyütt harcok folynak. Ugyanakkor a Guardian szerint az innen szerzett nemesfémek és drágakövek sokat segítenek Putyin rendszerének a szankciók idején. Sőt, azzal, hogy a határ menti régiókba csoportosították az orosz harcosokat, a környéken élők összefogtak a közös ellenség ellen.
A Wagner egyébként előszeretettel kegyetlenkedik itt is, tavaly például a szudáni határ mentén több tucat bányász halt meg a harcokban. A csoport egyébként rendszeresen azzal hőzöng, hogy ők hatékonyabbak a lázadók ellen, mint az ENSZ békefenntartói vagy a korábbi gyarmattartó Franciaország.
- Olvass tovább nálunk: Zambiai diákot küldtek az oroszok a frontra, majd két hónapig titkolták a halálát
A Human Rights Watch egy májusi jelentésében azt állítja, hogy a Közép-afrikai Köztársaságban oroszként azonosított erők 2019 óta vertek, kínoztak és gyilkoltak civileket. Azt is hozzátették, hogy az oroszként azonosított katonák nem viseltek megkülönböztető jelvényeket vagy egyenruhát.
A francia aggodalmakra válaszul az orosz külügyi szóvivő ma leszögezte, hogy Moszkvát nem érdekli Párizs véleménye Oroszország és az afrikai kontinens viszonyáról. Maria Zaharova hangoztatta, hogy ezekben az államokban Moszkva mindig a szuverén és független partnereket látta, szemben a francia gyarmattartói megközelítéssel, írta az MTI.
Source: The Guardian, MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez